Reconditioned 55 Gallon Steel Drum, Open Head, UN Rated, Fittings, Green


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$81.65
each
|
$79.20
each
|
$75.80
each
|
Product Details
A quality cold rolled carbon steel reconditioned 55 gallon drum, open head, that durably holds 55 gallons of product with corrosion resistance and durability due to a thick gauge.
- Dual UN rated drum: 1A2/X400/S & 1A2/Y1.4/100 for transporting and storing low to highly hazardous solid materials and low to medium hazardous liquid materials
- Green unlined drum
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Green |
| Material | Steel |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.4/100 |
| Solid UN Rating | 1A2/Y400/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 43 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |