NON-HAZMAT Cubic Yard Box with 2 Wall Corrugation


Product Details
For all those non-hazardous waste materials, use this non-hazmat box with a two-rigid wall corrugation. These hazwaste boxes ship and store flat to reduce freight costs and warehouse space, but is still easy to be assembled. This box is ideal for non-hazardous solids, construction and demolition materials, boiler and incinerator ash, paper mill sludge and sandblast grit.
- Includes: 6 mil polyethylene liner
- Economical for storing and disposing of waste
- Stacks 2 high when full
- Capacity: 1,000 lbs.
More Information
| Size | 36 x 36 x 36 |
|---|---|
| Type | 2-Wall |
| Length | 36" |
| Width | 36" |
| Height | 36" |
| Load Cap. | 1000 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 1/50 |
| Includes | Liner |