Powerblanket ® 330 Gallon IBC Heater


Product Details
The Convenient and Safe Powerblanket ® 330 Gallon IBC Heater.
Get the perfect fit and perfect heat with this Powerblanket ® heater that fits standard 330 gallon IBC containers, totes, or tanks utilizing adjustable nylon straps and has an adjustable thermostatic controller that heats up to 145°F. Powerblanket ® IBC/tote heaters are flexible wraparound surface heaters with patented heat spreading technology that deliver a barrier of heat to temperature sensitive materials and ensures constant and safe temperature.
- Rapidly heat a wide variety of materials with much less energy
- Includes an insulated lid that helps contain heat, conserve energy, and shorten the time it takes to heat your product
- Heater plugs into a standard 120V outlet, generates 1,440 W, and draws 12.00 amps
- Certified to UL/CSA Safety Standards
More Information
| Brand | Powerblanket |
|---|---|
| Type | Adjustable Thermostat |
| Temp. Range High | 145 |
| Temp. Range Low | 0 |
| Volts | 120V |
| Watts | 1440W |
| Length | 174" |
| Height | 48" |
| Item Weight (lbs) | 35 lbs |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |