330 Gallon Rebottled IBC Tote, Camlock Valve


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$311.60
each
|
$296.80
each
|
$273.65
each
|
Product Details
330 Gallon Rebottled IBC Tote with a Decrease in Cost, Not a Decrease in Quality.
This 330 gallon rebottled IBC tote minimizes space due to both its stackability and volume. This intermediate bulk container is easy to fill and load for transporting and storing the widest range of chemicals and food grade products.
- Rebottled composite pallet made from steel and plastic and installed with brand new bottle that holds same capacity as six 55 gallon drums
- Collected and rebottled IBC containers from major manufacturer
- 6" solid cap and 2" removable cylinder valve with quick disconnect, camlock outlet including a heat, chemical, UV, and age resistant EPDM gasket
- Heavy duty IBC totes: Ideal for outdoor applications and water storage due to harsh weather resistant HDPE body
- It can withstand a maximum fill temperature of 150° F for hot fill applications as well.
- UN Rated for storing and transporting low to mildly hazardous liquid products*
*NOTE: Rebottled IBCs have the same UN birth certificate, thus same UN Rating, as from their original metal cage manufacture, so the UN ratings for each can vary. It is UN Rated for Packaging Groups II and III. Call our Customer Service Experts at 1.800.695.7560 for more details.
More Information
| Capacity | 330 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Opening | 6" HDPE |
| Valve | 2" Quick Disconnect Ball |
| Liquid UN Rating | 31HA1/Y |
| Item Weight (lbs) | 135 lbs |
| Length | 48" |
| Width | 38" |
| Height | 45" |
| Standards | UN Rated |