330 Gallon IBC Tank with Composite Pallet


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$388.70
each
|
$370.20
each
|
$354.25
each
|
Product Details
Space Saver, Money Saver 330 Gallon IBC Tank.
What is a bulk storage tank? A bulk storage tank is an ideal storage container for storing industrial products such as liquid, granulated, and/or powdered products. Our 330 gallon IBC tank has you covered!
- Easy to fill, stack, and load the widest range of chemicals and food grade products
- Maximum fill temperature of 150° F
- Greif IBC tote with clean composite pallet made from steel and plastic to meet industry quality standards
- FDA compliant heavy duty IBC totes
- Includes 2" welded-on butterfly valve with quick disconnect outlet and 6" solid cap
- UN Rated 31HA1/Y1.9 for Packaging Groups II and III
Use SKU STNVRY valve wrench on this IBC tote.
More Information
| Capacity | 330 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Opening | 6" HDPE |
| Valve | 2" PE or PP |
| Liquid UN Rating | 31HA1/Y1.9 |
| Item Weight (lbs) | 151 lbs |
| Length | 47 1/4" |
| Width | 39 1/2" |
| Height | 53 3/4" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |