Reconditioned 330 Gallon IBC Tote with Quick-Disconnect Valve


Product Details
330 Gallon IBC – It’s a Better Container
This 330 gallon IBC is reconditioned, meaning that it is pre-used, but it is cleaned and prepared to be used again for all of your containment needs. This IBC can hold up to as much as 6 55 gallon drums, and it takes up much less space.
- Quick-disconnect valve fitting allows for hoses and spouts to be easily connected and disconnected
- Durable and chemical resistant HDPE plastic bottle with a steel cage
- 47” x 39” x 53” dimensions
- UN rated for hazardous materials
*NOTE: Rebottled IBCs have the same UN birth certificate, thus same UN Rating, as from their original metal cage manufacture, so the UN ratings for each can vary. It is UN Rated for Packaging Groups II and III. Call our Customer Service Experts at 1.800.695.7560 for more details.
More Information
| Capacity | 330 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Opening | 6" HDPE |
| Valve | 2" Quick Disconnect |
| Liquid UN Rating | 31HA1/Y/0517 |
| Item Weight (lbs) | 160 lbs |
| Length | 48" |
| Width | 40" |
| Height | 54" |
| Standards | UN Rated |