1/2 Gallon EZ Stor® Plastic Container Hinged Lid


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$1.50
each
|
$1.35
each
|
Product Details
It's EZ To Store Food Safely
Keep your food safe with this patented EZ Stor® removable, reclosable hinged lid for food storage containers that provides an easy and large opening for quick dispensing and filling, resealing to retain freshness, and tamper evidence.
- Tear tab lid: Built-in strap and Ring Pull® feature intuitively point out lid removal
- FDA compliant high melting point, nonvolatile white polypropylene for food storage
- Also ideal for partial use over time of detergent, lawn & garden, pet products, or even toy storage
- Want 1/2 gallon plastic containers with lids? Pair with SKU EZ-L043*
More Information
| Color | White |
|---|---|
| Type | Hinged, Snap On |
| Case Qty | 450 |
| Case Wt | 18 lbs |
| Length | 6 5/8" |
| Width | 5 3/8" |
| Height | 13/16" |
| Standards | FDA Compliant |