1 Gallon EZ Stor® Plastic Container with Handle

Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$5.20
each
|
$4.90
each
|
Product Details
Keeping Food Fresh and Tamper Proof Has Never Been So EZ
Save space and be environmentally friendly with this white, rectangular 1 gallon EZ Stor® plastic container made of high melting point, nonvolatile polypropylene that doesn't react to liquids, acids, or bases and includes a handle for easy carrying.
- Food storage containers: FDA compliant
- Reusable and stackable storage containers
- For tamper evident, reclosable hinged lid with a dry seal available (SKU EZ-E1DH)*
*Note: Containers and lids are sold separately. Its compatible lid makes EZ Stor® containers are ideal for applications where frequent dispensing and refilling are necessary.
More Information
| Capacity | 1 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Type | Rectangular |
| Case Qty | 400 |
| Case Wt | 144 lbs |
| Length | 9 3/16" |
| Width | 7 13/16" |
| Height | 5 1/8" |
| Standards | FDA Compliant |
