1 Gallon Tall Rectangular EZ Stor® Plastic Container with Handle


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$2.85
each
|
$2.75
each
|
Product Details
Keeping Food Fresh and Tamper Proof Has Never Been So EZ
Save space and be environmentally friendly with this white 1 gallon tall rectangular EZ Stor® plastic container made of high melting point, nonvolatile polypropylene that doesn't react to liquids, acids, or bases and includes a handle for easy carrying.
- Food storage containers: FDA compliant
- Reusable and stackable storage containers
- For tamper evident, reclosable hinged lid with a dry seal available (SKU EZ-E1AR)*
*Note: Containers and lids are sold separately. Its compatible lid makes EZ Stor® containers are ideal for applications where frequent dispensing and refilling are necessary.
More Information
| Capacity | 1 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Type | Rectangular |
| Case Qty | 1000 |
| Case Wt | 290 lbs |
| Length | 7 7/8" |
| Width | 5 7/8" |
| Height | 8 3/16" |
| Standards | FDA Compliant |