6.5 Gallon EZ StorĀ® Plastic Container Hinged Lid
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$5.05
each
|
$4.70
each
|
Product Details
WHAT MAKES PLASTIC FOOD GRADE?
Keep your food safe with this patented EZ Stor® removable, reclosable hinged lid for 6.5 gallon food storage containers that provides an easy and large opening, resealing, and tamper evidence.
- Built-in strap intuitively points out lid removal
- Easy to dispense and refill product while still retaining the freshness
- FDA compliant high melting point, nonvolatile white polypropylene for food storage
- Also ideal for partial use over time of detergent, lawn & garden, pet products or even toy storage
- Want 6.5 gallon plastic containers with lids? For matching EZ Stor® plastic container (SKU EZ-E659)*
- Help differentiate your product with a unique, billboard area for In Mold labeling**
*Note: Containers and lids are sold separately. Its compatible lid makes EZ Stor® containers are ideal for applications where frequent dispensing and refilling are necessary.
**For In Mold labeling, check availability. Please contact your BASCO Customer Service Expert at 1.800.776.3786 for details.
More Information
| Color | White |
|---|---|
| Type | Hinged, Snap On |
| Case Qty | 30 |
| Case Wt | 15 lbs |
| Length | 12 3/4" |
| Width | 11 7/8" |
| Height | 1 3/16" |
| Standards | FDA Compliant |