6 1/2 Gallon EZ Stor® Plastic Container With Handle


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$12.95
each
|
$12.30
each
|
Product Details
Keeping Food Fresh and Tamper Proof Has Never Been So EZ
Save space and be environmentally friendly with this white, rectangular 6 1/2 gallon EZ Stor® plastic container made of high melting point, nonvolatile polypropylene that doesn't react to liquids, acids, or bases and includes a handle for easy carrying.
- Food storage containers: FDA compliant
- Reusable and stackable storage containers
- For tamper evident, reclosable hinged lid with a dry seal available (SKU EZ-E6DH)*
*Note: Containers and lids are sold separately. Its compatible lid makes EZ Stor® containers are ideal for applications where frequent dispensing and refilling are necessary.
More Information
| Capacity | 6 1/2 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Type | Rectangular |
| Case Qty | 120 |
| Case Wt | 272 lbs |
| Length | 13 3/8" |
| Width | 12" |
| Height | 13 13/16" |
| Standards | FDA Compliant |