4 and 5 Gallon EZ Stor® Plastic Container Hinged Lid


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$2.45
each
|
$2.40
each
|
Product Details
It's EZ To Store Your Food Safely
Keep your food safe with this patented EZ Stor® removable, reclosable hinged lid for 4 gallon and 5 gallon food storage containers that provides an easy and large opening, resealing, and tamper evidence.
- Tear tab lid: Built-in strap intuitively points out lid removal
- Easy to dispense and refill product while still retaining the freshness
- FDA compliant high melting point, nonvolatile white polypropylene for food storage
- Also ideal for partial use over time of detergent, lawn & garden, pet, and toy products
- Want the matching plastic container? Pair with SKU EZ-E538 sold separately*
For In Mold labeling, check availability. Please contact your BASCO Customer Service Expert at 1.800.776.3786 for details.
*Note: Containers and lids are sold separately. Its compatible lid makes EZ Stor® containers are ideal for applications where frequent dispensing and refilling are necessary.
More Information
| Color | White |
|---|---|
| Type | Hinged, Snap On |
| Case Qty | 48 |
| Case Wt | 19 lbs |
| Length | 11 7/8" |
| Width | 9 3/4" |
| Height | 1" |
| Standards | FDA Compliant |