5.3 Gallon EZ Stor® Plastic Container with Handle


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ |
|---|---|
|
$10.60
each
|
$10.15
each
|
Product Details
Keeping Food Fresh and Tamper Proof Has Never Been So EZ
Save space and be environmentally friendly with this white, rectangular 5.3 gallon EZ Stor® plastic container made of chemical resistant, strong wear absorbing high density polyethylene that doesn’t leach harmful materials or allow microorganisms to permeate and featuring a handle for easy carrying.
- Food storage containers: FDA compliant
- Reusable and stackable storage containers
- Used in a variety of dry and liquids applications from food to construction
- For tamper evident, reclosable hinged lid with a dry seal available (SKU EZ-ESDR)*
*Note: Containers and lids are sold separately. Its compatible lid makes EZ Stor® containers are ideal for applications where frequent dispensing and refilling are necessary.
More Information
| Capacity | 5 3/10 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Type | Rectangular |
| Case Qty | 144 |
| Case Wt | 193 lbs |
| Length | 11 15/16" |
| Width | 9 7/8" |
| Height | 14 11/16" |
| Standards | FDA Compliant |