55 Gallon Plastic Drum, Closed Head, UN Rated, Fittings - White


Quantity Breaks:
| 1+ | 6+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$73.25
each
|
$65.95
each
|
$60.80
each
|
Product Details
Indoor or Outdoor? No Problem, This White Closed Head 55 Gallon Plastic Drum is Corrosion Resistant.
BPA free to operate as a water barrel, this closed head 55 gallon plastic drum also suits food, chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products.
- A prime food grade plastic drum: FDA and USDA compliant
- 55 gallon drum with value: Seamless one-piece mold construction made from high molecular weight, high density polyethylene
- Non-removable cover supplied with a 2" NPS fitting and a 2” buttress with ¾” NPT reducer
- Molded-in white color won't dent, rust, fade, or peel
- A quality hazardous waste container, UN Rated for shipping hazardous materials
This white 55 gallon poly drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN Rating.
More Information
| Additional Info | THO55W replaces Sun West part THO55W-SW |
|---|---|
| Capacity | 55 Gallon |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" Buttress, 2" NPS |
| Item Weight (lbs) | 20.4 lbs |
| Outer Diameter | 23" |
| Outer Height | 34.75" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant, BPA Free |
