6 Liter/1.6 Gallon Plastic UV Safe CurTec Drums – Black, UN Rated

Product Details
Protect Your Products from the Sun’s Harmful Rays with UV Light Safe Drums
These 6 liter CurTec UV safe drums are FDA compliant and UN rated, making them perfect for containing and shipping anything from hazardous dry materials, to pharmaceuticals, to food ingredients, to cannabis products and more. With an easy, twist on lid, product filling and dispensing has never been easier than it is with these curing drums.
- Equipped with rubber gasket to provide barrier against moisture
- Feature a permanent UV barrier to protect contents from harmful UV light rays.
More Information
| Brand | Curtec |
|---|---|
| Capacity | 1 4/5 Gallon |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X20/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 2 lbs |
| Inner Diameter | 5.35" |
| Outer Diameter | 7.80" |
| Outer Height | 10.12" |
| Standards | UN Rated |



