15 Liter/4 Gallon Plastic CurTec UV Safe Drums – Black, UN Rated

Product Details
Protect Your Products from the Sun’s Harmful Rays with UV Light Safe Drums
With their moisture-stopping rubber gasket, these CurTec UV safe drums are not only protected against harmful rays from the sun, but also from moisture in the atmosphere as well. Solid black, opaque HDPE is not only sturdy and dent resistant, but also impermeable to light and UV rays. UN rated for hazardous materials as well as FDA compliant, these 4 gallon plastic drums cover all bases.
- FDA compliant drums: Ideal for storing food, cannabis products, hazardous dry materials, pharmaceuticals, and more
- Feature a permanent UV barrier to protect contents from harmful UV light rays
More Information
| Brand | Curtec |
|---|---|
| Capacity | 4 Gallon |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X22/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 2.25 lbs |
| Inner Diameter | 8.032" |
| Outer Diameter | 10.629" |
| Inner Height | 12.519" |
| Outer Height | 12.913" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |