1 Gallon Cubitainer ® Combination Packaging


Quantity Breaks:
| 1+ | 12+ |
|---|---|
|
$8.50
each
|
$7.30
each
|
Product Details
Assembled Cubitainer ® is factory assembled and ready for filling. It includes the 1 gallon Cubitainer® bottle with 38 mm white polypropylene cap and polypropylene foam liner in the 200 lb Single Wall Cubitainer ® Carton with carton dust cap.
- Meets FDA requirements for the safe storage and transport of food products
- Low density molded polyethylene for flexible durability
- Assembled 1 gallon bottle and 200 lb single wall carton
- 6 7/8" L x 6 7/8" W x 6 7/8" H
- UN Rating is for low to medium hazardous solid products
Still need more info? Find out in our Cubitainer ® guide.
More Information
| Type | Cube, 1-Wall |
|---|---|
| Box Strength | 200# |
| Neck Finish | 38-400 |
| Cap | Included |
| Solid UN Rating | 4G/Y6/S |
| Length | 6 7/8" |
| Width | 6 7/8" |
| Height | 6 7/8" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |