20 Liter Cubitainer ® Combination Packaging


Quantity Breaks:
| 1+ | 12+ |
|---|---|
|
$11.05
each
|
$9.85
each
|
Product Details
The 20 Liter Assembled Cubitainer® is factory assembled and ready for filling. Includes a 20 liter Cubitainer® bottle with 38 mm white polypropylene cap and polypropylene foam liner, a dust cover, and 275 lb double wall Cubitainer® carton. It has a perforated handle at the top for easy carrying.
- Cubitainer® Combination Packaging meets UN specifications: UN Rated 4G/Y32 for low to mildly hazardous products
- Meets FDA requirements for the safe storage of food products
- For a wide range of applications, from home care, industrial chemicals, to beverages
- Perfect for chemical companies for chemical products
Still need more info? Find out in our Cubitainer ® guide.
More Information
| Additional Info | 089-6500ASM replaces Sun West part HED5112 |
|---|---|
| Type | Cube, 2-Wall |
| Box Strength | 275# |
| Neck Finish | 38-400 |
| Cap | Included |
| Solid UN Rating | 4G/Y32/S |
| Length | 12 1/4" |
| Width | 12 1/4" |
| Height | 11 3/4" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |