57 Gallon Open Head Drum, Plastic with Lever Lock Ring Cover – Blue


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$90.25
each
|
$83.80
each
|
$77.55
each
|
Product Details
Any Product, Any Industry. This Plastic 57 Gallon Open Head Drum is UN Rated.
Boasting a UN rating, this 57 gallon open head drum is made to be versatile and durable. Whether your industry is automotive, agricultural, chemical, pharmaceutical, or many others, this drum can store your products.
- Includes cover with lever lock ring closure to provide maximum security and safety
- Durable blue barrel: Color is molded in and won’t fade
- Industrial plastic drum: Never rusts, meant to contain solid products
More Information
| Capacity | 57 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | HDPE |
| Solid UN Rating | 1H2/Y250/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 24 lbs |
| Outer Diameter | 23 1/2" |
| Outer Height | 34" |
| Standards | UN Rated |