55 Gallon Steel Closed Drum, UN Rated



More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Material | Steel |
| Gasket | Viton |
| Liner | Clear Phenolic Lining |
| Liquid UN Rating | 1A1/X1.8/300 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2 3/4" Viton |
| Item Weight (lbs) | 39 lbs |
| Outer Diameter | 23" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |