55 Gallon EagleĀ® Plastic Drum, Open Head, UN Rated, Lever Lock, Nested - Blue


Quantity Breaks:
| 1+ | 4+ | 8+ |
|---|---|---|
|
$255.45
each
|
$224.25
each
|
$204.60
each
|
Product Details
55 Gallon EagleĀ® Plastic Drums for Safe Shipping and Storage
The 55 Gallon EagleĀ® Plastic Drum features an open head for easy access to contents and simple filling or dispensing. UN Rated for hazardous materials, these blue plastic Drums are excellent options for chemical and hazmat storage. Constructed of blue, blow-molded, high-density polyethylene (HDPE), these poly drums are durable and lightweight, weather and chemical resistant, and equipped with a poly lid and metal lever-lock band closure. Ideal for safe storage, handling and transportation of hazardous materials, spill containment, cleanup of hazardous materials, original shipping container, bio waste disposal, and incineration.
- Blue plastic drum for use of non-leaking hazardous materials - if leaking, must pack with sufficient sorbents for - NO FREE LIQUIDS.
- Nested drum body makes for space-saving stackable storage when empty in facilities
- UN/DOT Rating of 55 gallon drum: 1H2/X200/S & 1H2/Y250/S for storing and transporting mild to extremely hazardous solid materials
- Nestable drums - Save space in your warehouse and easily organize your containers
More Information
| Brand | Eagle Manufacturing |
|---|---|
| Capacity | 55 Gallon |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X200/S, 1H2/Y250/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 23.5 lbs |
| Inner Diameter | 22 9/10" |
| Outer Diameter | 23 3/4" |
| Inner Height | 38 3/5" |
| Outer Height | 39 1/8" |
| Standards | UN Rated |