55 Gallon Plastic Drum, Open Head, UN Rated, Bolt, Fittings - Blue


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$136.90
each
|
$122.55
each
|
$105.15
each
|
Product Details
Indoor or Outdoor? No Problem, This Blue 55 Gallon Plastic Drum Handles Both.
Of all the BPA free 55 gallon drums out there, this open head blue 55 gallon plastic drum is sure to safely store and transport all of your chemicals, liquids, cosmetics, electronic parts, solids, hardware, and household products.
- A prime food grade plastic drum with superior impact resistance: FDA compliant and USDA compliant lightweight, straight-sided, industrial strength high density polyethylene (HDPE)
- Includes a cover with a bolt ring closure and two 2” NPS plug fittings
- Quality blue drum: Molded-in color won’t dent, rust, fade, or peel
- 55 gallon drum with endless benefits: Chemical resistant, recyclable, reusable, BPA free to safeguard against toxins, nestable tapered design, and able to be repurposed
This 55 gallon poly drum is designed, manufactured, and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR with a UN Rating.
See this video in action with our exclusive versatile drum plug wrench 950ZU (in featured video above).
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X150/S, 1H2/Y250/S |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" NPS Plugs |
| Item Weight (lbs) | 20 lbs |
| Inner Diameter | 19 3/10" |
| Outer Diameter | 22 9/10" |
| Inner Height | 36 1/2" |
| Outer Height | 36 4/5" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant, BPA Free |
