30 Gallon Closed Head Steel Drum, UN Rated, Lined - Black


Quantity Breaks:
| 1+ | 25+ | 50+ |
|---|---|---|
|
$169.25
each
|
$155.35
each
|
$140.65
each
|
Product Details
Durable and Dependable 30 Gallon Steel Drum in Even High Temperature Environments.
This closed head 30 gallon steel drum with an epoxy phenolic lining is ideal for storing and transporting all of your materials, even hazardous product, with integrity and corrosion resistance.
- 30 gallon drums constructed of first-quality cold-rolled steel: 18 gauge top and bottom, 20 gauge body
- Supplied with 2" and ¾" NPS fittings
- Quality environmental containers: Can be recycled, reconditioned, or repurposed
- A good hazardous materials container: UN Rated 1A1/X1.8/300
This chemical resistant 30 gallon steel drum is a good hazardous materials container. It is designed, manufactured and certified to meet UN requirements for shipping hazardous materials under DOT 49 CFR.
More Information
| Capacity | 30 Gallon |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A1/X1.8/300 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" & 3/4" NPS |
| Item Weight (lbs) | 30 lbs |
| Inner Diameter | 18 1/4" |
| Outer Diameter | 18 3/5" |
| Inner Height | 27 4/5" |
| Outer Height | 29 1/2" |
| Gauge | 18/20/18 |
| Standards | UN Rated |
