50 Gallon Plastic Salvage Overpack Drum, Wheeled


Product Details
Wheel in the Hazardous Containment with This 50 Gallon Plastic Salvage Drum
Contain and dolly hazardous materials including acids, corrosives, and damaged parts with this 50 gallon plastic salvage drum that has two 6 inch polyolefin wheels with a built-in handle.
- 100% UV-protected polyethylene 50 gallon drums
- Twist-off cover
- Ideal for spill kits
- A qualified hazardous waste container: Used as an overpack for damaged and leaking 55 gallon drums for one time use
This yellow wheeled 50 gallon salvage drum is designed, manufactured, and certified to meet UN/DOT 49 CFR requirements.
More Information
| Additional Info | 1259 replaces Sun West part ENP7250 |
|---|---|
| Capacity | 50 Gallon |
| Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| Solid UN Rating | 1H2/X125/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 46 lbs |
| Outer Diameter | 29" |
| Outer Height | 46" |
| Standards | UN Rated |