UN Rated 5 Gallon Steel Pail - Gray, Rust Inhibitor

Quantity Breaks:
| 1+ | 10+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$28.60
each
|
$26.05
each
|
$23.80
each
|
Product Details
Unlined 5 Gallon Steel Pails, Maintain Your Products Integrity
Composed entirely of durable and sturdy 24 gauge steel, these UN rated metal buckets are guaranteed to protect your products in both shipping and storage. With their robust UN ratings, these steel pails are able to handle hazardous products and chemicals, making them versatile as well as useful in any industry.
- Lever-locking pancake lid included
- Rust inhibitor interior lining prevents the formation of rust for up to 30 days
- Plain gray exterior paint
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Color | Gray |
| Solid UN Rating | 1A2/Y27/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 4.5 lbs |
| Outer Diameter | 10 3/4" |
| Outer Height | 13 7/16" |
| Standards | UN Rated |