4 Drum Spill Deck by UltraTech®


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ |
|---|---|
|
$356.80
each
|
$338.70
each
|
Product Details
Need a spill deck that holds 4 steel or poly drums? Use the ULTRA-SPILL DECK® that is made of all polyethylene and meets a wide range of chemical compatibility needs. This spill response containment module will collect small leaks and spills within the UV-resistant polyethylene sump.
Connect this spill deck using the bulkhead fitting (SKU SP1073) that locks other modules together to build any size or system needed, depending on your facility’s space. Once connected,the spill containment solution will allow spilled liquid to flow from one module to the next.
- 4 drum spill deck unit
- 44-gallon sump capacity
- Meets SPCC and EPA Container Storage Regulation 40 CFR 264.175
- Add bladder accessory for additional containment (SKU SP2317)
- UDL Capacity: 6000 lbs.
UDL = Uniformly Distributed Load
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 44 Gallon |
| Load Cap. | 6000 lb |
| Color | Black, Yellow |
| Length | 52" |
| Width | 52" |
| Height | 5 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 64 lbs |
| Standards | EPA Compliant, SPCC Compliant |