UltraTech® 2 Drum Spill Deck


Quantity Breaks:
| 1+ | 3+ |
|---|---|
|
$208.10
each
|
$194.30
each
|
Product Details
Modular Spill Containment for Flexible Drum Storage
The UltraTech® 2 Drum Spill Deck is designed to capture leaks and spills while allowing you to build a customized containment system. Made from durable polyethylene, it offers excellent chemical resistance and long-term performance in industrial environments. The modular design uses bulkhead fittings to securely connect multiple units, allowing liquid to flow between decks for increased containment capacity. With a low-profile height, it provides safer, more convenient loading and unloading of drums.
- Holds two 55 gallon drums with 22 gallon sump capacity
- Low-profile design improves safety and ease of handling
- Modular units easily connected with a bulkhead fitting (SKU #SP1073)
- For additional containment, add a bladder attachment (SKU #SP2317)
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 22 Gallon |
| Load Cap. | 3000 lb |
| Color | Black, Yellow |
| Material | Polyethylene |
| Length | 52" |
| Width | 25 7//8" |
| Height | 5 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 40 lbs |
| Standards | EPA Compliant, SPCC Compliant |