All Steel Spill Containment Pallet Holds 1 Drum

Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$1,417.75
each
|
$1,374.75
each
|
$1,332.10
each
|
Product Details
Get the strength and security of steel for your drums. Heavy gauge welded sumps meet or exceed EPA 40 CFR 264.175 regulations. Easily removable galvanized steel grating. Durable, chemical resistant finish. All-Steel Spill Containment Pallet has welded fork guides. Four-way forklift entry permits more flexibility of placement in the plant.
- Holds one, 55 gallon drum
- Rugged all welded construction
- Fully transportable, even when loaded
More Information
| Brand | Denios Inc |
|---|---|
| Capacity | 66 Gallon |
| Load Cap. | 600 lb |
| Color | Blue, Silver |
| Length | 54" |
| Width | 50" |
| Height | 10" |
| Item Weight (lbs) | 195 lbs |
| Standards | EPA Compliant |