15 Gallon Square Fiber Drum, UN Rated, Fiber Cover
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 20+ |
|---|---|---|
|
$39.45
each
|
$33.60
each
|
$30.05
each
|
Product Details
Eliminate the Space, Eliminate the Freight: A 15 Gal Square Fibre Drum with Fiber Cover
Stack up the fiber with this 15 gallon square fiber drum with a fiber cover that is secured on both top and bottom for the protection of all of your solid products.
- Nest together to load twice as many 15 gallon drums in the same space as round cardboard barrels
- Constructed with a sturdy wall and bottom with a telescoping lid
- Flat top and bottom provide ease of opening and convenient stacking and storing
- Bottom has a 2" coating of wax for added rigidity
- Made in a Global Food Safety Initiative (GFSI) certified plant
*IMPORTANT NOTE: This square fiber drum is to be used ONLY with solids; this fiber drum is not compatible with liquids.
Custom printing is available. Call our Customer Service Experts at 1.800.776.3786 for pricing.
More Information
| Capacity | 15 Gallon |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Fiber |
| Solid UN Rating | 1G/X75/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 5.7 lbs |
| Inner Diameter | 14 3/4" |
| Inner Height | 15 3/4" |
| Outer Height | 16 1/4" |
| Standards | UN Rated |
| Load Cap. | 225 lbs |