Shurtape Filament Tape – Economy - 18mm x 55m

Quantity Breaks:
| 1+ | 96+ | 192+ |
|---|---|---|
|
$2.30
each
|
$2.15
each
|
$2.00
each
|
Product Details
The Right Filament Tape for a Range of Tasks.
This economy grade Shurtape ® filament tape is fiberglass reinforced for good adhesion, quick stick ability, and shock resistance that will not split or crack.
- Applications: Light duty strapping, packaging, bundling, and palletizing; For sealing heavy and delicate loads that need maximum support during shipping
- 18mm x 55m economy grade fiberglass reinforced strapping tape
- Moisture- and solvent-resistant
- Backing: Fiberglass reinforced, cast biaxially oriented polypropylene film
- 4.3 mil strapping tape with synthetic rubber/resin hot melt adhesive
More Information
| Brand | Shurtape |
|---|---|
| Size | 3/4" |
| Length | 60 Yards |
| Core Diameter | 3" |
| Thickness | 4.3 Mil |
| Color | White |
| Tensile Strength | 74 lbs/in |
| Temp. Range High | 150 |
| Temp. Range Low | -20 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Case Qty | 48 |