General Purpose Acrylic Packaging Tape 1.8 Mil 2" x 110 yds

Quantity Breaks:
| 1+ | 72+ | 144+ |
|---|---|---|
|
$3.00
each
|
$2.80
each
|
$2.60
each
|
Product Details
ShipRight with this 1.8 mil, 2 Inch General Purpose Acrylic Tape
Stick to the best with this durable and dependable 2 inch ShipRight ™ acrylic adhesive tape that seals lightweight cartons for shipping and storing.
- Carton sealing tape that delivers: Clarity, non yellowing, UV resistance, and a long shelf life
- Packing tape that has a strong adhesive for binding more and more over time
- Withstands cold temperature applications from 20-110 ° F
- Clear packaging tape: 1.8 mil clear polypropylene with acrylic adhesive
More Information
| Brand | Shurtape |
|---|---|
| Size | 2" |
| Length | 100 Meters |
| Core Diameter | 3" |
| Thickness | 1.8 Mil |
| Color | Clear |
| Tensile Strength | 20 lbs/in |
| Temp. Range High | 180 |
| Temp. Range Low | -20 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Case Qty | 36 |