Product Details
This 5 gallon food box is made from durable and stain-resistant clear polycarbonate which allows for easy identification of contents. Food box reduces food spoilage costs and is freezer safe.
- Date control panels on boxes and lids for managing food safety
- NSF certified and commercial dishwasher safe
- Assists in complying with HACCP
More Information
| Capacity | 5 Gallon |
|---|---|
| Color | Clear |
| Type | Rectangular |
| Case Qty | 6 |
| Case Wt | 22 lbs |
| Length | 18" |
| Width | 12" |
| Height | 9" |
| Standards | FDA Compliant |

