Reconditioned 55 Gallon Steel Drum, Open Head, Unlined, Fittings, Bolt Ring, White


Product Details
A quality cold rolled carbon steel reconditioned 55 gallon drum, open head, with a 2 inch poly fitting and ¾ inch fitting on its cover for faucet, pump, and mixer use in processing and dispensing products inside. It holds 55 gallons of product with corrosion resistance and durability.
- Non-UN rated
- Unlined reconditioned 55 gallon steel drum with rust inhibitor primer that keeps empty drum rust free for up to 30 days
- Light bolt ring closure for ensured tight, secure sealing
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 37 lbs |
| Outer Diameter | 25" |
| Outer Height | 34 1/2" |