Reconditioned 55 Gallon Steel Drum, Open Head, Lined, UN Rated, Fittings, Bolt Ring


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$83.10
each
|
$80.45
each
|
$76.80
each
|
Product Details
The Environmentally Friendly, Cost-Effective Alternative to New Steel Drums.
A quality cold rolled carbon steel reconditioned 55 gallon drum, open head, with a 2 inch steel fitting and ¾ inch fitting on its cover for faucet, pump, and mixer use in processing and dispensing products inside. Holds 55 gallons of product with corrosion resistance and durability.
- UN rated 1A2/Y1.4/100 for transporting and storing low to medium hazardous liquid materials
- Lined reconditioned 55 gallon steel drum for corrosion resistance
- Bolt ring closure for ensured tight, secure sealing
- Black/White
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, White |
| Material | Steel |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.4/100 |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" gray poly and 3/4" steel |
| Item Weight (lbs) | 43 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |