Reconditioned 55 Gallon Steel Drum, Open Head, Dual Marked, Fittings, Cover - Black


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$98.90
each
|
$85.75
each
|
$81.95
each
|
Product Details
A quality cold rolled carbon steel reconditioned 55 gallon drum, open head, with one Tri-Sure 2 inch steel fitting and one ¾ threaded flange (both 5/8 inch thick with poly gaskets) on its cover for faucet, pump, and mixer use in processing and dispensing products inside. Hold 55 gallons of product with corrosion resistance and durability.
- 18 gauge top/20 gauge body/18 gauge bottom
- UN rated 1A2/Y1.2/100 for transporting and storing low to medium hazardous solid and liquid materials
- 12 gauge c-back ring closure with Grade 2 bolt and lock nut, and ½” round EPDM gasket
- 22 ½” O.D. x 35” O.H.
- Black/white unlined drum
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, White |
| Material | Steel |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Liquid UN Rating | 1A2/Y1.2/100 |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 43 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |