Reconditioned 55 Gallon Poly Drum, Tight Head, UN Rated, Fittings, Natural


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$37.60
each
|
$36.50
each
|
$34.85
each
|
Product Details
Reconditioned 55 gallon poly drum, tight head with two 2 inch fittings on its non-removable cover for faucet, pump, and mixer use in processing and dispensing products inside. Holds 55 gallons of product durable impact strength.
- UN rated drum: 1A1/Y1.6/100 for transporting and storing low to medium hazardous liquid materials
- Natural color
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Plastic |
| Liquid UN Rating | 1H1/Y1.6/100 |
| Type | Closed Head |
| Fittings | 2" NPS, 2" Buttress |
| Item Weight (lbs) | 21.6 lbs |
| Outer Diameter | 23" |
| Outer Height | 35" |
| Standards | UN Rated |