Reconditioned 55 Gallon Steel Drum, Open Head, Unlined, Bungs, Bolt Ring, Blue/Wht


Quantity Breaks:
| 1+ | 75+ | 100+ |
|---|---|---|
|
$74.95
each
|
$71.25
each
|
$68.25
each
|
Product Details
A quality cold rolled carbon steel reconditioned 55 gallon drum, open head, with a 2 inch and ¾ inch fitting on its cover for faucet, pump, and mixer use in processing and dispensing products inside. The light duty bolt ring closure ensures a tight, secure seal.
- Holds 55 gallons of product with corrosion resistance and durability
- Non-UN rated blue/white drum
- Unlined reconditioned 55 gallon steel drum: Rust inhibitor interior keeps empty drum rust free
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Blue, White |
| Material | Steel |
| Liner | Unlined with Rust Inhibitor |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 37 lbs |
| Outer Diameter | 25" |
| Outer Height | 34 1/2" |