Reconditioned 55 Gallon Steel Drum, Open Head, Lined, Bungs, Heavy Bolt Ring, Blk/Wht


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$77.10
each
|
$74.75
each
|
$71.45
each
|
Product Details
A quality cold rolled carbon steel reconditioned 55 gallon drum, open head, with a 2 inch and ¾ inch fitting on its cover for faucet, pump, and mixer use in processing and dispensing products inside. The heavy duty bolt ring closure ensures a tight, secure seal.
- Holds 55 gallons of product with corrosion resistance and durability
- Non-UN rated
- Lined reconditioned 55 gallon steel drum for corrosion resistance
More Information
| Capacity | 55 Gallon |
|---|---|
| Color | Black, White |
| Material | Steel |
| Liner | Epoxy Phenolic Lined |
| Type | Open Head |
| Fittings | 2" and 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 41 lbs |
| Outer Diameter | 24" |
| Outer Height | 35" |