275 Gallon Rebottled IBC Tote with Composite Pallet


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$300.55
each
|
$284.55
each
|
$268.90
each
|
Product Details
275 Gallon IBC Revitalized: 20% More Savings, 100% Durability.
Minimize space and gain the greatest possible volume while also being economical with this FDA compliant 275 gallon rebotted IBC tote. The intermediate bulk container is easy to fill, stack, and load for transporting and storing the widest range of chemicals and food grade products to a maximum fill temperature of 150° F.
- Rebottled composite pallet made from steel and plastic and installed with brand new bottle
- Collected and rebottled IBC containers from major manufacturer
- 6" cap on top has a 2" solid (non-vented) NPT plug
- Valve Type: Butterfly valve with Quick Disconnect, and an EPDM gasket
- Ideal for outdoor applications and water storage: Resistant to harsh weather
- Reduce waste, costs, and carbon footprint
- Global footprint from a variety of top manufacturers to give the best of the best in rebottled IBCs
- UN Rated
*This rebottled IBC has the same UN birth certificate, thus same UN Rating, as from its original metal cage manufacture. It is UN Rated for Packaging Groups II and III.
More Information
| Capacity | 275 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Opening | 6" HDPE with 2" Bung |
| Valve | 2" Butterfly |
| Item Weight (lbs) | 126 lbs |
| Length | 48" |
| Width | 40" |
| Height | 46" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |
