Product Details
Mobile Spill Containment Cart for Safer Material Handling
Transporting drums, pails, cans, even batteries around the plant is easy. Poly-Spill cartâ„¢ handles up to 500 lb while eliminating messy and dangerous spills. Ergonomically designed handle, giant 10 inch diameter wheels and rear swivel casters provide great maneuverability.
Designed to roll easily through a 36 inch wide doorway. Structural foam grate provides 48 inch L x 23 inch W work surface, removes easily for cleaning. Built-in tool tray keeps small objects handy and clean. Deck is 15 1/2 inch above floor. Internal sump holds a total of 57 gallons.
- All polyethylene design won't rust or corrode
- Meets EPA 40 CFR 264.175
- Completely mobile unit
- Sump Capacity: 57 gallon
- 66 1/2" L x 29" W x 44" H
- UDL Capacity: 500 lb
More Information
| Brand | Enpac |
|---|---|
| Capacity | 57 Gallon |
| Load Cap. | 500 lbs |
| Color | Black, Yellow |
| Length | 65" |
| Width | 29" |
| Height | 44" |
| Item Weight (lbs) | 115 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant, NPDES Compliant |

