65 Gallon Plastic Overpack Drums – Yellow, UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 11+ |
|---|---|---|
|
$371.70
each
|
$344.40
each
|
$320.75
each
|
Product Details
65 Gallon Plastic Overpack Drums – Yellow, UN Rated is perfect for bottles, cans, and pails containing hazardous materials, these 65 gallon plastic overpack drums are the safest option for shipping without the risk of spills or leaks.
- Overpack drum: Nestable for economic storage and shipping
- Half turn lid allows for quick and easy access to contents
- Ideal container for spill kits and absorbents
More Information
| Capacity | 65 Gallon |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Solid UN Rating | 1H2/X200/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 43 lbs |
| Outer Diameter | 27" |
| Outer Height | 37 1/2" |
| Standards | UN Rated |