20 Gallon Plastic Overpack Drums – Yellow, UN Rated


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 11+ |
|---|---|---|
|
$140.10
each
|
$129.65
each
|
$120.90
each
|
Product Details
Safely Ship Hazardous Materials in Plastic Overpack Drums
Perfect for bottles, cans, and pails containing hazardous materials, these 20 gallon plastic overpack drums are the safest option for shipping without the risk of spills or leaks.
- Overpack drum: Nestable for economic storage and shipping
- Half turn lid allows for quick and easy access to contents
- Ideal container for spill kits and absorbents
More Information
| Capacity | 20 Gallon |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Solid UN Rating | 1H2/X75/S, 1H2/Y100/S |
| Type | Open Head |
| Item Weight (lbs) | 10 lbs |
| Outer Diameter | 22 1/4" |
| Outer Height | 19" |
| Standards | UN Rated |