Ultra Spill Pallet P4® Nestable Model


Product Details
The large 66 gallon sump captures leaks and spills from 4, steel or poly drums. The nestable design allows multiple pallets to be shipped or stored in a minimal amount of space. The 100% polyethylene construction is compatible with a broad range of chemicals including acids and corrosives. The low profile, 10 inch height makes drum handling safe and easy. These pallets are 2-way forkliftable and provides easy positioning and relocation.
Low-Profile, Nestable Spill Pallet Reduces Shipping Costs and Storage Space
- Large 66 gallon sump
- Nestable design
- 100% Polyethylene Construction
- Meets SPCC, EPA Container Storage Regulation 40 CFR 264.175 and UFC Spill Containment Regulations
- 4 Drum Pallet - No drain
- 51" L x 51" W x 10" H
- UDL Capacity: 6,000 lb
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 66 Gallon |
| Load Cap. | 6000 lbs |
| Color | Black, Yellow |
| Length | 51" |
| Width | 51" |
| Height | 10" |
| Item Weight (lbs) | 80 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant |