ShipRight ™ Industrial Acrylic Packaging Tape 2.0 Mil 3" x 110 yds

Quantity Breaks:
| 1+ | 48+ | 96+ |
|---|---|---|
|
$4.70
each
|
$4.30
each
|
$4.00
each
|
Product Details
ShipRight with this 2.0 mil, 3 Inch Industrial Acrylic Tape
Stick to the best with this durable and dependable 3 inch ShipRight ™ acrylic adhesive tape that seals light to medium duty cartons for shipping and storing.
- Carton sealing tape from Shurtape® that delivers: Clarity, non yellowing, UV resistance, and a long shelf life
- Packing tape that has a strong adhesive for binding more and more over time
- Withstands cold temperature applications from 20-110° F
- Clear packaging tape: 2.0 mil clear polypropylene with acrylic adhesive
More Information
| Brand | Shurtape |
|---|---|
| Size | 3" |
| Length | 100 Meters |
| Core Diameter | 3" |
| Thickness | 2.0 Mil |
| Color | Clear |
| Tensile Strength | 24 lbs/in |
| Temp. Range High | 180 |
| Temp. Range Low | -20 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Case Qty | 24 |