Hedpak® 6 Gallon Plastic Bottle

Quantity Breaks:
| 1+ | 12+ | 30+ |
|---|---|---|
|
$14.60
each
|
$12.60
each
|
$11.60
each
|
Product Details
Emergency Preparedness with This Plastic Jug
The Hedpak® 6 Gallon Bottle is semi-rigid high density polyethylene. It is designed to fit inside a heavy-duty 350 lb double wall corrugated outer shipping carton (SKU 045-4279) sold separately. It has a molded top handle and bottom finger grips for easy lifting and pouring and a large 70mm screw cap for fast filling and draining.
- In-line spout allows complete draining with 3/4 inch faucet (SKUs 401C, 435, 420) sold separately
- Special venting cap in the handle allows smooth product flow while dispensing, prevents "chugging"
- Plastic container meets FDA requirements
More Information
| Capacity | 6 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Type | Rectangular |
| Item Weight (lbs) | 1.4 lbs |
| Length | 10" |
| Width | 10" |
| Height | 17 7/8" |
| Standards | FDA Compliant |