Heavy Duty Boxes, 30 Inch x 20 Inch x 20 Inch, Double Wall 48 ECT


Product Details
Cartons Are 40% Stronger Than Standard Shipping Containers, Like This 30x20x20 Box.
This cardboard box measures 30 inch x 20 inch x 20 inch and has a 275# bursting strength with an ECT (Edge Crush Test) Rating - 48, which provides greater protection and stacking strength. This standard box is highly versatile for multi-use, produce and processed foods, beverages, industrial goods, shipping and handling, ecommerce, distribution, and consumer goods.
- 100% recyclable kraft corrugated paper shipping boxes
- Ship and store flat to save space
- 48 Edge Crush Test (ECT): Great force, can hold a maximum weight of up to 100 lbs, and more than 48 lbs of pressure needed to rupture or puncture this 30" x 20" x 20" box carton
- Approved for UPS, parcel post, truck, and rail
Sold in bundle quantities of 10 only.
More Information
| Size | 30 x 20 x 20 |
|---|---|
| Type | 2-Wall |
| Box Strength | 275#/ECT-48 |
| Length | 30" |
| Width | 20" |
| Height | 20" |
| Load Cap. | 100 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 10/70 |