Product Details
Use this heavy-duty rigid triple-wall hazmat box to store, transport and dispose of solid hazardous or non-hazardous waste materials. This hazmat box is an economical and efficient solution due to its ability to hold the equivalent of four 55-gallon drums.
This box ships and stores flat reducing freight costs as well as warehouse storage space and is easy to assemble within minutes. The hazmat box includes a 6 mil, high density polyethylene inner liner and is tested to meet all CFR-49 requirements.
- UN Rated for Packing Groups I, II and III
- Non-reusable container
- Lower disposal costs
- Stacks two high when full
More Information
| Size | 36 x 36 x 36 |
|---|---|
| Type | HazMat, 3-Wall |
| Solid UN Rating | 11G/X/S |
| Length | 36" |
| Width | 36" |
| Height | 36" |
| Load Cap. | 2200 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 1/40 |
| Includes | Liner |
| Standards | UN Rated |

