55 Gallon EXPO ™ Heater Dolly - 240V

Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ |
|---|---|
|
$849.75
each
|
$841.80
each
|
Product Details
This unique and versatile heater dolly is designed to warm non-flammable, non-combustible, non-hazardous heat sensitive materials in a 55 gallon steel drum. This dolly uses infinite control heat which cycles the current on and off to create a pulsing action.
The dolly’s 1,920 watt heating element is encased in a 15 1/4 inch square, 1/4 inch thick aluminum pressure plate. The dolly has a 900 lb capacity and rolls on four 3 inch diameter phenolic swivel casters. Supplied with a 6 foot power cord and high amperage (NEMA 6-15P) three pin plug.
These heaters do not have a thermostat and will not automatically reach and hold a given temperature. This heater is for indoor use only. It is considered a low temperature heater and cannot be used with plastic, plastic lined or fiber drums.
- Power: 240V
- Watts: 1920
- UL and cSA Listed
- For 55 gallon steel drum
- Low temperature heater
- NEMA Plug: 6-15P
More Information
| Brand | Expo Engineered Inc |
|---|---|
| Type | Preset Temperature |
| Volts | 240V |
| Watts | 1920W |
| Length | 28 1/2" |
| Height | 6" |
| Item Weight (lbs) | 70 lbs |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Drum Size | 55 Gallon |
| Drums Transported | Steel Drums |
| Features | Casters, Low Temperature Heater |