Enpac® In Line 4 Drum Spill Pallet 3000


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$475.05
each
|
$454.00
each
|
$437.25
each
|
Product Details
This low profile, In Line Spill Pallets are ideal for storing drums in line near a wall, between columns, and in those spaces thought to be unusable. The low 12 inch profile spill pallet has raised edges on the back and sides to help orient barrels on the pallet. This spill pallet holds four, 55 gallon drums up to 3,000 lb handling capacity. The 66 gallon sump with non skid, removable grates, meets EPA 40 CFR 264.175.
Made of 100% polyethylene with UV inhibitors, the plastic pallet resists most chemicals and environments. Internal polyethylene frame adds strength to sidewalls, prevents deformation under heavy load and has two way forklift access.
- 4 Drum pallet - No drain
- 98" L x 25 1/4" W x 12" H
- Sump Capacity: 66 gallon
- UDL Capacity: 3000 lb
More Information
| Capacity | 66 Gallon |
|---|---|
| Load Cap. | 3000 lbs |
| Color | Yellow |
| Length | 98 1/4" |
| Width | 25 1/4" |
| Height | 11 1/2" |
| Item Weight (lbs) | 77 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant, NPDES Compliant |