ShipRight ™ Economy Acrylic Packaging Tape 1.6 Mil 3" x 110 yds

Quantity Breaks:
| 1+ | 48+ | 96+ |
|---|---|---|
|
$3.90
each
|
$3.60
each
|
$3.30
each
|
Product Details
ShipRight with this 1.6 mil, 3 Inch General Purpose Acrylic Tape
What does acrylic tape mean? It is economy packing tape that has a strong adhesive to bind more and more over time. Stick to the best with this economical 3 inch ShipRight ™ acrylic adhesive tape works for your light duty packaging needs.
- Carton sealing tape that delivers: Clarity, non yellowing, UV resistance, and a long shelf life
- Withstands cold temperature applications from 20-110 °F
- 1.6 mil clear packaging tape (polypropylene with acrylic adhesive)
More Information
| Brand | Shurtape |
|---|---|
| Size | 3" |
| Length | 100 Meters |
| Core Diameter | 3" |
| Thickness | 1.6 Mil |
| Color | Clear |
| Tensile Strength | 20 lbs/in |
| Temp. Range High | 180 |
| Temp. Range Low | -20 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Case Qty | 24 |